Termal Etiket

Barkod yazıcıların birçok sektörde yaygınlaşması ile birlikte termal etiket ürünleri de piyasadaki yerlerini almaya başlamıştır. Günümüzde termal barkod etiketleri en fazla marketler ve perakende satış yapanların kullandığını görmekteyiz. Aldığımız meyvelerin, sebzelerin, kuru bakliyat gibi ürünlerin hepsinin üzerine bu tarz etiketler koyulmaktadır.

 

Bu barkod etiketler, ürünün adını, fiyatını, kilogramını ve benzeri unsurlarını göstermektedir. Market kasalarına gitmeden önce ürünlerin ücretlerini öğrenmek işimizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Termal etiket sadece marketlerde değil, hastanelerde ve kargo sektörlerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Etiketler, yapılan işlemlerin kayıt altına alınmasını, takip edilmesini ve korunmasını da sağladığından önemleri oldukça büyüktür diyebiliriz.

barkod etiket makinası

Termal Etiketlerin Özellikleri

Marka ürünlerin özellikleri birbirinden farklılık gösterse bile barkod etiketlerinin görevleri ve verdiği hizmet genellikle aynı olmaktadır. Termal etiket oluşumu bunlara aracılık eden barkod yazıcılardan meydana gelmektedir. Termal barkod yazıcılar, mürekkep ve toner kullanmadan etikette bulunan tabakaya baskı işlemi gerçekleştirmektedir. 

Termal etiket ürünlerinin yüzeylerinde koruyucu tabaka bulunmadığından dayanıklılığı diğer etiketlere oranla azdır. Renkleri mat olan barkod etiket, maliyet konusunda da avantaj sağlayan özelliklere sahiptir. Maliyeti düşüren etkilerden birisi ribon baskı işleminin olmaması denilebilir. Bu etiketleri dış etkilerden çabuk zarar gördüğü için hızlıca kullanılmalıdır

Termal Etiket Çeşitleri

Bu etiketlerin içinde iki önemli tür vardır ve bunlar eko ve lamine etiket olarak ayrılmaktadır. Eko ve termal barkod etiketleri kendi içerisinde farklı özellikler barındırır.

Eko Termal Etiketler

Kağıt bazlı etiket türlerinden olan eko barkodlar, kısa süreli kullanımlar için uygun olan ürünlerdir. Çevresel faktörlerden etkilendiği için kısa sürede kullanılmaları gerekmektedir. Yüzeylerinde koruyucu tabaka olmaz ve kağıt yapısı oldukça kırılgandır. Ribon kullanımının olmaması baskı maliyetini düşüren etkilerdendir ve sıklıkla kullanılırlar.

Lamine Termal Etiketler

Polipropilen bazlı etiket türlerinden olan ürünler arasında lamine termal barkod etiketler vardır. Kağıdın yanı sıra plastik madde de içinde mevcuttur. Görünüm olarak eko barkod etiketlerden daha parlaktır ve dayanıklılık süreleri uzundur. Maliyet açısından lamine etiketler daha yüksek fiyatlıdırlar. 

Termal Etiket Kullanmanın Avantajları

Termal etiket kullanımı oldukça pratik olduğundan farklı sektörlerde yaygınlaşan ürünlerdir. Eğer işlemleriniz kısa süreli ve kaliteli olsun istiyorsanız termal barkodlar bunun için öncü etiket çeşitlerindendir. Isı, su ve nem gibi dış faktörlerden etkilenmez.

Baskı için gerekli olan ribon ürünlerini bu etiketlerde kullanmaya gerek yoktur. Bu sayede maliyet azalır ve bütçeye herhangi bir zararı olmaz. İstenilen ebatlarda ve yazı tiplerinde baskısı yapılır. Kuru gıda satışı yapan yerlerde, marketlerde, süpermarket ve perakende işi ile uğraşanların tercih ettiği barkod etiketlerindendir. Bu ürünler Eskişehir barkod etiket üretim prensibine bağlı olarak da müşterilere sunulmaktadır.

eko termal etiket

Termal Etiket Üretimi Nasıl Gerçekleşir?

Birçok barkod etiketlerinin yapı maddeleri kağıttır. Termal etiketin üretiminde ise kağıdın üzerine termal tabaka eklenir. Bu tabaka sayesinde ısı ile temasa geçilir ve baskı gerçekleşir. Termal etiket içerisinde yer alan tabaka başka bir baskı oluşumuna gerek olmadan işlemini yerine getirir.

Kağıda uygulanan bu termal lamine yöntemi sayesinde ortaya iki tür etiket çeşidi çıkar. Bu etiketler; rulo veya tabaka şeklindedir. Rulo etiketler, tabaka etiketlere göre daha sık kullanılırlar ve uzun ömürlüdür. Termal lamine etiket çeşitleri ise ham maddesinde plastikte barındırır. Bu nedenle diğer etiket çeşitlerine oranla maliyetli ancak dayanıklı bir yapısı vardır. Barkod etiketlerinin üretimi içinde yazıcıların kalitesi ve ebatları önemlidir. Bu hesaplamaları karşıladığınız takdirde rahatlıkla baskı işlemleri yapabilirsiniz.

Barkod Etiket üretimi

Termal Rulo Etiket

Termal barkod etiket ve rulo etiket sıcaklığa maruz kaldıklarında değişime uğrayan kağıt türlerindendir. Basım işlemi yapılacağı zaman mürekkep yerine ısı veya sıcaklık kullanılır. Böylece maliyet açısından zarar edilmez.

Termal etiketler gibi olan termal rulolarda mürekkebe ihtiyacı olmaması ve uzun ömürlü olması sebebi ile birçok firma tarafından tercih edilmektedir. Koruyucu tabakaları parlak olduğundan dolayı oldukça dayanıklı ürünlerdir. Yazıcıdan çıkan etiketin üzerindeki bilgiler uzun süre kalıcılık sağlamaktadır.

Termal barkod etiket ve termal rulolar, günümüzde birçok marka yazıcı, yazar kasa, benzin istasyonları gibi yerlerde uygulanmaktadır. Termal rulo etiketler, 16-25-40-60 metre uzunluklarında olabilmektedir. Genişlikleri ise 800 metreye kadar ulaşmaktadır. Bu rulo etiketlere Bilecik barkod etiket üretim aracılığı ile ulaşabilmeniz mümkündür.

Termal Etiket Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Barkod yazıcıları aldıktan sonra yapılması gereken şeylerden birisi etiket kalitesini ölçmektir. Özellikle yazıcılardan çıkan etiketlerin genişliği önemli bir husustur. Eğer termal barkod etiket içerisinde kalitesiz baskı yöntemi ve kağıdı kullanırsanız sonuç istediğiniz gibi olmayacaktır. Etiketlerin okunması zorlaşır ve bu durumda müşterilere karşı sorumluluk bilincini zedeler.

Termal etiket ısıya karşı duyarlı olmalıdır. Baskı renkleri siyah veya başka renklerde olabilmektedir. Kullanacağınız yere göre etiket çıktısının rengi değişiklik gösterebilmektedir. Kalitesiz alınan yazıcı ve baskı malzemeleri maliyet zararının ortaya çıkmasına sebep olur. Ayrıca uzun süreli kullanım gerçekleşmeyeceği içinde başka makineler alma gereksinimi duyulur. Böylece tekrar yazıcı alırken para harcamak zorunda kalırsınız.

Termal Etiket Yazıcıları

Barkod etiket yazıcıları iki türlü çalışma sistemine sahiptir. Bunlardan birincisi direkt termal, ikinci ise termal transfer yöntemleridir. Direkt termal baskıda yapılan yöntem ısı işlemi oluşturmak ve kağıtların içindeki kimyasallara baskı oluşturarak basım gerçekleştirmektir.

Bu baskı işlemini gerçekleştiren yöntemlerin hızı ve çözünürlüğü iyidir. Ancak direkt termal baskı yönteminin dayanıklılığı azdır. Bagajlarda kullanılan etiket türleri direkt termal sistemin içerisinde yer alır. Çünkü kısa süreli olan işlemlerdir.

Termal transfer baskıları ise yüksek kaliteli, uzun ömürlüdür. Baskı işleminde mürekkep etikete aktarılır. Baskı sonucu ise net ve yüksek çözünürlüğü olan görüntülerdir.

Termal Etiket Yazıcı Ne İçin Kullanılır?

Bu yazıcı modelleri en çok kullanılan ürünlerdendir. Kullanımı pratik olan ve dış etkilerden uzak tutulan bu ürün, kaliteli hizmet verir. Süpermarketlerde veya küçük marketlerde bazı ürünlere indirim yapılır ya da fiyatlar sürekli değişir. Bu değişimlere ayak uyduracak etiket çeşitlerine gerek olduğundan termal barkod etiket yazıcılar kullanılabilmektedir. 

Barkod etiket yazıcıları yağmur, ışık ve benzeri çevresel faktörlere dayanıklı yazıcılardandır. Uzun ömürlü ve sağlam barkodlara ihtiyacınız varsa termal barkod yazıcıları kullanabilirsiniz. Ayrıca termal yazıcıdan çıktısı alınacak olan etiket çeşitlerinin özellikleri de önemlidir. Kütahya barkod etiket üretim sayesinde bu ürünleri müşterilerimize sunmaktayız.

Termal Barkod Etiket Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Barkod etiketlerinin çıktısını almak için birçok yazıcı modeli bulunmaktadır. Bunlardan ön plana çıkanlar Argox ve Godex markalarıdır. Bu marka yazıcıları kullanmadan önce bilgisayara bağlayıp kurulumunu tamamlamanız gerekmektedir. Kurulumu tamamlandıktan sonra herhangi bir yazıcı programı ile etiket basılma işlemi gerçekleştirilir.

Etiketlerin boyutları, renkleri ve birçok farklı detayları bilgisayardaki programlar sayesinde ayarlanır. Bu ayarlamaları gelişigüzel değil uygun bir şekilde yapmak gerekmektedir. Etiketler ile ilgili bilgiler değiştirilirse barkod etiketin çıktı şablonu da değişecektir. Kaç tane etiketin çıkması gerektiği bilgisini de yazdıktan sonra işlem tamamlanır. Bütün bu ayarlamalar, kurulum aşamasında olduğu gibi adım adım izlenmelidir.

Termal Barkod Etiket Yazıcı Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Barkod yazıcılarını uzun süreli kullanmak isterseniz bazı detaylara önem vermeniz gerekebilir. Yazıcının kurulumunun yapılacağı alan düz bir zemin içermelidir. Yazıcıların güç kaynaklarına bağlanmalarına özen gösterilmelidir. Eğer işlem bittikten sonra bağlantı kabloları çıkartılmadıysa bu yazıcının zarar görmesine sebep olabilir. Bu yüzden barkod yazıcının kapatılması önemli bir detaydır.

Termal barkod etiket yazıcıları tozlu ve pis ortamlardan izole edilmelidir. Bu tarz yazıcıları rahat bir ortamda kullanmaya dikkat etmelisiniz. Hiçbir teknolojik ürünün üzerine çay, kahve ve benzeri içecekler konulmadığı gibi barkod yazıcılara da bu ürünleri koymamalısınız. Bu yazıcılar herhangi bir sorun gösterirse direkt müdahaleden kaçınmak gereklidir ve yetkili servis beklenmelidir.

Termal Barkod Etiket Yazıcı Çeşitleri

Barkod etiket yazıcılarını seçerken ihtiyaçlar göz önüne alınmalıdır. Bu yazıcıları kullanma sıklığı, günlük etiket kapasitesi ve yazıcının baskı hızı etkenleri değerlendirilerek yazıcı çeşitleri alınabilmektedir. Her bir iş için farklı etiket türü kullananlardansanız bu konu da işinizi aksatmayacak ürünler almanız da fayda vardır.

İş yoğunluğununuz fazla ise taşınabilir ve hafif bir yazıcı işinizi rahatlıkla görmenizi sağlayabilir. Bazı yazıcı modelleri sadece siyah ve beyaz renk basarken bazıları renkli baskı yapabilmektedir. Kendinize uygun olan yazıcı modellerini bu faktörleri gözeterek alabilirsiniz. Ayrıca yüksek çözünürlüğü olan termal barkod etiket yazıcı modelleri sıklıkla kullanılan ürünlerdendir.

Termal Barkod Etiket Yazıcı Modelleri

Etiket çıktısı yapacak olan yazıcılar farklı model ve içeriklere sahip olabilmektedir. Bazı barkod yazıcılar renk yönünden kısıtlı olabilirken bazıları birçok rengi bir arada bulundurabilir. Genel olarak alınması uygun görülen yazıcıların en önemli özelliği baskı hızı ve çözünürlüğüdür. Öncelikle bir iş sahibi iseniz iş yerinizde gerekli olan şey düzen ve hızdır. Bunu gerçekleştirecek olan tek ürün ise barkod etiketlerdir. Ürün etiketleri yazıcılardan hızlıca çıktıktan sonra yerleştirilmeleri bu ürünler aracılığı ile daha kolay olmaktadır.

Termal barkod etiket yazıcıları kolay kullanım özelliği sunmalarının yanı sıra hızlı bir üründür. Kısa süre içerisinde çok fazla sayıda etiket basmak oldukça çabuk olabilmektedir. Hızlı ve seri üretim ise birçok kurum için önemli ve öncelikli olduğundan bu yazıcıları satın almak daha uygundur. 

Godex EZ-1105 Model Termal Barkod Etiket Yazıcı

Okunaklı bir baskı çözünürlüğü sunan Godex model yazıcılar, sizlere kolay bir kullanım imkanı verir. Termal barkod baskısı işlemi gerçekleştirdiğinden dolayı bütün etiket ürünlerinizde aynı kaliteyi bulabilmeniz mümkündür. Bazı yazıcılardaki baskılar silik görünebilir ancak Godex EZ-1105 model yazıcı markalarında bu hatalar gözükmez.

Baskı çözünürlüğü yüksek seviyede olan yazıcı modellerinden birisidir. Baskı kağıdında oluşabilecek kararmalar ve mürekkep akıntılarına izin vermeden kullanım sağlama imkanı vermektedir. Gelişen teknoloji sayesinde bu tarz yazıcıların bilgisayar ortamlarına bağlanıp hızlıca işlem görmesi işlerinizi kolaylaştırmaktadır. Godex yazıcı modeli, son teknoloji araçlarını kullanıcılarına sunmaktadır. Bu sayede baskı için gerekli ayarlamaları yapabilmenizi olanaklı kılar.

Argox 0S-214EX Model Termal Barkod Etiket Yazıcı

Argox yazıcı modelleri içerisinde bulundurdukları mürekkebi tasarruflu kullanan ürünlerdir. Bu yazıcıların ağırlığı yüksek olmadığından birçok yere taşınabilmesi mümkündür. Bu Argox model yazıcılar, ofislerde çalışanlar için üretilen barkod yazıcı ürünüdür. Kağıt ve benzeri işlerin yoğunlukla kullanıldığı yerlerde sizlere kolaylık sağlar.

Bazı yazıcı modellerindeki mürekkepler aktığı için sorun ortaya çıkmaktadır. Ancak Argox modellerinde boya akıntısı gibi durumlar meydana gelmez. 8 MB hafızaya sahip olduğundan dolayı baskılarınızı hız kesmeden yapabilirsiniz. İçinde bulunan fiş kağıdı biterse çabuk dolum yapabilmek için üst kapağını açmanız yeterlidir. Yapacağınız baskı açılarını kendiniz ayarlayabilirsiniz ve yazıların baskısı her zaman kesin ve net görüntüdedir.

Argox CP-2140 Model Termal Barkod Etiket Yazıcı

Profesyonel bir yazıcı deneyimi yaşamak isterseniz Argox CP-2140 modeli karşınıza çıkmaktadır. Baskı çözünürlüğü kaliteli seviyede olan ürünlerdendir ve bunu baskılarda görebilirsiniz. 2540 metre uzunluğa sahip baskı çeşitlerini kaliteli bir şekilde sizlere sunmaktadır. En yeni teknolojiler arasında olan baskı hızı bu modelde en yüksek seviyede görünmektedir.

Üründen baskılarınızı alırken gürültü kirliliği oluşturmaz ve siz işinizi görürken sessiz şekilde çalışır. Ayrıca içerisinde birçok dil seçeneği olmasından dolayı konforlu bir kullanım amacını hizmet edinmektedir. Bağlantı seçenekleri sayesinde istediğiniz cihaza rahatlıkla bağlayabilirsiniz. Bu ürünlere Eskişehir barkod etiket üretim aracılığı ile ulaşabilir ve satın alabilirsiniz.

Argox OS-214 Plus Model Termal Barkod Etiket Yazıcı

Bu model yazıcıların en önemli özelliği; baskı çözünürlüğü ve okunabilirliktir. İstediğiniz baskı sonuçlarını yüksek oranda size sunmaktadır. Baskı işlemlerindeki boyutlar 25 mm ile 100 mm arasındadır. Baskı uzunluğu ise 1000 mm civarına kadar çıkmaktadır. Baskı boyutlarına önem veriyorsanız sizlere ideal sonuçları ulaştıracak olan bir üründür.

Argox OS-214 model yazıcı, 32 bit işlemciye sahiptir. İçeriğinde 8 MB dram bulunur ve fonksiyonel özellikleri gelişmiştir. Hızlı bir baskı işlemi gerçekleştirdiğinden işlerinizi zamanında yerine getirmenizde size yardımcı olacaktır. İçinde barındırdığı bir başka yenilikçi seçenek elektrik algılama sensörüdür. Bu sensör sabit bir şekilde yanar ve barkod etiket işlemlerinde pratiklik kazandırır. Direkt termal ve termal transfer baskı yöntemlerini bu yazıcı aracılığı ile kullanabilirsiniz.

Godex G300 Model Termal Barkod Etiket Yazıcı

Termal barkod etiket yazıcıları arasında gelişmiş baskı teknolojisi kullanan ürünler arasında gösterilmektedir. Bu teknoloji sayesinde veriler çabuk bir şekilde aktarılır ve baskı işlemi kısa sürede bitirilir. Baskı işlemlerinde direkt termal ve termal transfer yöntemleri kullanılmaktadır. Mac, Windows, Linux gibi işletim sistemine sahip cihazlara rahatlıkla bağlanabilir. Farklı cihaz türlerinden dosya alımı yapabilmektedir.

Yapılacak olan baskıları 108 mm genişliğinde basabilme özelliğine sahiptir. Baskı uzunlukları ise en fazla 1700 mm oranında olabilmektedir. Baskıların çıktı alanı geniş olduğu için farklı ölçülerde baskılar elde edilebilmektedir. Argox model yazıcıların birçoğunda baskı yapılmasını sağlayan dil özellikleri mevcuttur. Barkod yazım dillerinde işlemleri rahatlıkla yapabilmenizi sağlamaktadır.

Argox CP-314EX Model Termal Barkod Etiket Yazıcı

Barkod etiketlerini yapıştırırken işlemlerin kolay bitirilmesini sağlayan ürünlerdir. Baskı hızları yüksek modeller olduğundan dolayı birçok farklı etiket çıktısı alabilmek mümkündür. Ağırlığı yüksek olmadığından rahat bir şekilde istediğiniz yere götürebilirsiniz. Pek çok yazıcının en önemli sorunu mürekkeplerin çabuk tükenmesi olarak ön plana çıkar. Ancak Argox modellerinde mürekkep uzun süre dayanır ve para tasarrufuna yardımcı olur.

Bu ürünlerin mürekkep kaliteleri oldukça yüksektir. Mürekkebi akmaz ve ürün etiketinde bulunan yazılar son derece net bir şekilde basılır. Bu model barkod makineleri hafif oldukları için sizle beraber yolculuk yapabilir. Çalıştığınız yere bu yazıcıları götürebilirsiniz. Kütahya barkod etiket üretim olarak bu yazıcı modellerini sitemizde bulabilirsiniz.

Termal Barkod Etiket Fiyatları

Termal barkod etiketlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Ham maddeleri aynı olan bu ürünlerin boyutları, renkleri, tasarımları ve kullanıldıkları yazıcı modelleri farklılık göstermektedir. Satın almak istediğiniz barkod etiketlerini seçerken kullanacağınız yazıcılara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü her etiketin kullanıldığı yazıcılar değişik model olabilmektedir. Bundan dolayı para tasarrufu yapmak için doğru olan etiket çeşitlerini seçmeniz gerekmektedir.

Termal barkod etiket ürünlerini seçerken dayanıklı olan materyallere yönelmek öncelikler arasında olmalıdır. Bazı termal etiketlerin yapısı kırılgan olabilmektedir ve bu durum işlerinizin kalitesini düşürür. Bütün bu hesaplamaları yaptıktan sonra hangi tür etiket alacağınıza karar vermelisiniz. Bu materyallerin fiyatları kullanılan etiketin kalitesi, boyutu ve ribon malzemesine göre çeşitlenir. Barkod Etiket ürünleri genel olarak bütçe dostu ürünlerdir. Yazıcı modelinize göre herhangi bir etiket ürününü satın alabilirsiniz.