Ribon Çeşitleri

Ribon, etiketlerin üzerine baskı yöntemlerinin uygulandığı malzemeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Baskı yöntemlerinin kullanabilmek için barkod etiket yazıcılardan yardım almak gerekmektedir. Ribonun kendi içerisinde üç katmandan meydana gelmektedir. Bunlar koruyucu tabaka, film tabaka ve ısıdan etkilenen mürekkep malzemesidir.

Genel olarak ribonlar için şerit film uygulamaları da denilmektedir. Bu şerit filmler farklı özellikleri vardır ve üzerinde reçine ve balmumu bulunmaktadır. Barkod etiket yazıcıların yardımı ile ribon yüzeyleri ısıtılır ve bu şekilde baskı alınmasını sağlamaktadır. Ribon malzemeleri, baskının kalitesi, çevre koşulları ve birçok kullanım için farklı çeşitlerden üretilmiştir. Ribon çeşitleri, wax ribon, wax resin ribon, tekstil ribon, kodlama ribon ve renkli ribonlar olarak bölümlere ayrılmaktadır.

Wax Ribon

Yüzeyinde reçine ve balmumu yapısı bulunan ve mürekkeple kaplı olan ribon çeşitlerindendir. Wax ribon, termal barkod yazıcılar içinde kullanılan ribonlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Yüzeylerinde balmumu bileşeni bulunduğu için bütün yüzeylere rahatlıkla yapışabilmektedir. Barkod ve etiket çeşitlerini bu ribon türü ile yazdırmak uygundur.

Eğer baskı yönteminizi wax ribon ile gerçekleştirecekseniz baskı kalitesinin yüksek olması için kullanılması gereken etiketler vardır. Bunlar vellum, mat kuşe ve parlak kuşe kağıtlardır. Bu üç barkod etiket çeşidi ile baskılarınız yüksek çözünürlüklü olmaktadır.

Wax ribon kullanımındaki sizlere sağladığı faydalar:

 • Kısa sürecek olan kullanımlar için idealdir.
 • Barkod etiketlerin okunabilirliği yüksek olmaktadır.
 • Baskı yöntemi oldukça hızlıdır.
 • İyi bir mürekkep siyahlığı hizmeti sunar.
 • Mürekkep kaplı olan etiketlere kolaylıkla yapışır.
 • Mürekkep akıntısı yavaş olmakta ve bu durum baskı kafasının uzun süreli kullanımını sağlaması olarak sıralanabilir.

Wax Resin Ribon

Wax ile resin ribonun karışımı ile oluşan ribon çeşitleri içindedir. Wax ribon gibi reçine ve balmumu karışımını içinde barındırmaktadır. Sürtünmeye olan dayanıklılığı wax ribona kıyasla daha fazladır. Dayanıklılık ön plana çıktığı için diğerlerine nazaran wax resin ribon çeşitleri tercih edilmektedir.

Orta seviye ısı oranı baskılama yöntemi için yeterlidir. Fiyat açısından uygun bir üründür ve her bütçeye uygun olarak satın alınabilir. Endüstriyel kullanımlar için üretilen wax resin ribon ürünlerini, Near Edge baskı teknolojisi ile işleyebilmek mümkündür.

Wax resin ribonun sağladığı avantajlar ise:

 • Dayanıklılığı yüksek ürünlerdir.
 • Leke oluşumlarına karşı dirençlidir.
 • Yüksek çözünürlük gerektiren barkod yazıcılar için uygundur.
 • Flat ve Near Edge teknolojisi için geliştirilmiştir.
 • Baskı fiyatları daha ekonomiktir.
 • En yüksek satış hacmine sahip ribon çeşitleri içindedir yer alması olarak gösterebilir.

Resin Ribon

Resin ribon ürünleri sentetik etiketler için uygun olan materyallerdir. Fiyatları wax resin ribon çeşitlerine oranla daha fazladır. Aşınma, yıpranma ve kimyasal etkilere maruz kalacak olan etiket türlerinde tercih edilmektedir. Tekstil baskılarında bile en ağır yıkamalara karşı dayanıklı olması ile bilinmektedir. Ribon çeşitleri arasında en sağlam ve uzun ömür baskı ürünlerindendir.

Resin ribonların yüzeylerinde bulunan reçine ham maddesi wax ribonlarına nazaran oldukça fazladır. Bu baskı malzemelerinin karışımında kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılmaktadır. Silvermat, Japon akmaz etiket çeşitlerinde net baskılar alabilmek mümkündür.

Resin ribonun kullanımda sizlere sağladığı avantajlar:

 • Dayanıklılığı en yüksek olan ribon çeşitlerindendir.
 • Yıpranma ve kimyasallara maruz kalınan durumlarda sorunsuz kullanılır.
 • Geniş karakter ve logo tasarımlarında uygulanabilir.
 • Mat ve parlak materyallerde bile baskı yapılmasına müsait bir üründür.
 • Baskı çözünürlüğü en kesin olan ribonlar arasında yer alması olarak sıralanabilir.

Ribon Kullanımının Önemi

Barkod yazıcılarınız varsa herhangi bir çıktı işlemi yapabilmek için ribon malzemelerine ihtiyaç duyarsınız. Çıktının yanı sıra basılacak olan etiketlerin kalitesi ve baskı çözünürlüğünün yüksek olmasını da arzu edersiniz. Bu gibi durumlarda ribon ve ribon çeşitleri kullanımının ne kadar önemli olduğu ön plana çıkar. Çünkü kaliteli çıktısı alınmayan ribon etiketleri hem maliyetin artmasına hem de zamanının boşa gitmesine sebep olur.

Piyasada kullanılan barkod etiketlerinin yaygınlaşması ile ribonların önemi de artmıştır. Birçok sektörde uygulaması yapılan barkod etiketlerinin kaliteli hizmet sunması ilk sırada gelmektedir. Gelişmeler bu şekilde ilerlediğinden dolayı ribon ürünlerinden de istenilen şeyleri yerine getirmesi beklenir. Bu ürünü kullandığınızda hem iş yükünüz azalabilir hem de müşteri memnuniyeti çoğalır. Kaliteli barkod etiket ve ribon malzemesi kullanmak isterseniz Kütahya barkod etiket üretim olarak sizlere bu ürünleri sunmaktayız.

Ribon Ne İşe Yarar?

Termal transfer baskı yöntemi ile barkod etiketlerine baskı yapılmasını ribon malzemeleri sağlamaktadır. Ribon olmadan yapılan baskı yöntemleri olsa da bu malzeme barkod etiketleri için yapı taşıdır denilebilir. Günümüzde oldukça sık kullanılan barkod etiketler, üretici ve tüketici için oldukça kolaylıklar sağlamaktadır. Bu etiketlerin üzerine yapılan baskı işlemlerinde ise ribon en büyük ihtiyaçtır.

Barkod etiket yazıcıda bulunan kafa bölümü katı haldedir ve mürekkebi ısıttığında sıvılaşmaya başlar. Baskı işlemi bu sıvılaşma gerçekleştikten sonra yapılır. Ancak barkod etiketleri farklı özellikte olduklarından ribon kullanımının nasıl olması gerektiğini bilmek gerekmektedir. En çok kullanılan ribon çeşitleri ise wax ribon ve resin ribon malzemesi olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgi ve Sipariş İçin
0541 786 54 32
siparis@smartkodlama.com
02222460176

Ribon Nerede Kullanılır?

Ribon ürünleri, barkod etiketleme işlemleri için en önemli materyallerden birisidir. Sanayinin yaygınlaşmasından sonraki süreçte teknolojinin bir parçası haline gelmiştir ve günümüzde yaygınlaşmıştır. Özellikle barkod etiketleme sistemi için ayrılmaz bir parça olduklarından sanayi, ticaret, gıda, endüstri ve benzeri alanlarda kullanımı devam etmektedir.

Ribonların kullanım kolaylığı sağlaması sebebi ile tüm etiketleme işlemleri, raf etiketleme ve kargo etiketleme gibi alanlarda sıklıkla uygulanmaktadır. Sentetik, baskılı ve bunun gibi pek çok etiket çeşidinin yüzeylerine kullanımı gerçekleşmektedir.

Ribon Özellikleri

Ribon malzemeleri barkod yazıcılar için özel olarak üretilmiştir ve kullanımları yazıcı modellerine göre değişmektedir. Bazı yazıcı modellerindeki sarım tekniği reçine tarafı dış yöne dönmüş olan ribon kullanılır. Bazı barkod yazıcılar ise içe sarım ribon yöntemi uygulamaktadır. Farklı baskı türleri için aynı olmayan ribon çeşitleri kullanılır. Özellikle marka ve modele göre özel ribonlar kullanmak gerekebilmektedir.

Ribon ürünleri, uygulanacak olan yere göre de değişiklik göstermektedir. Renkli ribon ürünleri, tekstil ürünleri ve kodlama ribon ürünleri olarak bunları sayabiliriz.

Ribon Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ribon ile baskı yapabilmek için bazı özellikler vardır. Bunlar:

 • Etiket yüzeyinin pürüzsüz ve baskı yöntemine uygun olması,
 • Ribonun tipleri,
 • Yapışkanlı ve yapışkansız etiket hammaddesi,
 • Ribon kullanılacak barkod makinesinin kalitesi,
 • Ribon malzemesinin baskı tekniği,
 • Etiket cinsi ve özellikleri olarak sıralanabilir.

Ribonal, stabil ürün kalitesi ve müşteri odaklı yaklaşımı ile her zaman üreticinin yanında.

Etiketleme ve barkodlama çözümleri konusunda uçtan uca çözümler sunan Ribonal; net , kalıcı ve keskin baskılar elde edebileceğiniz etiket ve termal transfer ribonları üretmekte ve tedarik etmektedir.Ürünlerimiz çoğunlukla Avrupalı üreticilerden gelen hammaddelerle işlenmektedir. 

Beyaz eşya, otomotiv, plastik ve kimyasal ürecileri, gıda işlem ve üretimi yapan pekçok firma ile uzun yıllara dayanan çözüm ortaklığımız devam etmektedir. 

Tüm Türkiye'ye aynı gün sevk

Geniş ürün stoğumuz ile standart ölçülerde aynı gün, özel ölçülerde ise 2-3 iş günü teslimat süremiz ile hızlı ve güvenilir bir iş ortağı.

Geniş ürün yelpazesi

Standart veya özel ölçü ribonlar hızlı ve benzersiz kalitede daima en uygun fiyatlarda.

Online stok takibi

Stoklarımız gelişmiş ERP programları ile sürekli kontrol ve kayıt altındadır.

En uygun fiyat garantisi

Avantajlı fiyatlarla tedarik ettiğimiz hammaddeler yine avantajlı fiyatlarla iş ortaklarımıza sunulmaktadır.

Teknik Destek
Minimum termin süresi
Güvenilir saklama ve sevk koşulları

Ribon ile Baskı Yapmanın Faydaları

Baskı yöntemlerinde ribon kullanmak maliyetli bir işlem gibi gözükebilmektedir. Ancak uzun süreli işlemlerde kullanılacak olan ribon ürünü oldukça kolaylıklar sağlayacaktır. Ribon kullanımını için öncelikle doğru etiket seçimi yapılmasından fayda vardır. Eğer bu malzemeyi kullanırsanız birbirinden farklı etiket türlerine baskı yöntemi gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

İşletmeler veya marketler barkod etiket çeşitlerini kendi iş yerlerinde istedikleri şekilde basabilmektedir. Bu durum işletmelere esneklik sağlar. İstenilen baskı kalitesine ulaşabilmek için barkod yazıcı, ribon çeşitleri ve etiket özelliklerinin birbirine uyumlu olması gerekmektedir. Ayrıca ribon kullanıldığında barkod yazıcının kafa bölümü bölgesinin ömrü uzun olabilmektedir.

Ribon Kullanılarak Yapılan Baskı Yöntemleri

Ribon malzemeleri kullanılarak yapılan baskılardan birisi termal transfer baskı yöntemleridir. Bu yöntemde barkod yazıcı, etikete uygun olarak baskı yapılmasını sağlar. Termal baskı yöntemi ile basımı yapılan etiketleri:

 • Vellum etiketi,
 • Kuşe etiketi,
 • Opak Pvc etiketi,
 • Silvermat etiketi,
 • Japon akmazı etiketi olarak sayabiliriz.

Termal baskı tekniği kullanılarak yazdırılan bu etiketler bulundukları ortamdan etkilenmezler. Doğru baskıyı alabilmek için etiket özelliklerine dikkat edilmelidir. Bu etiketlerde hangi ribon çeşitleri kullanılır diye düşünülmeli ve ona göre planlama yapılmalıdır. Örnek verilecek olursak Silvermat etiketlerinde resin ribon baskısı doğru bir baskı iken resin ribon kullanımı doğru olmayacaktır.

Ribon Fiyatları Nelerdir?

Ribon fiyatları barkod yazıcıların markası, modeli, ribon çeşitleri, baskı kalitesi gibi birçok etken sebebi ile değişmektedir. Bu etkenlerden bir diğeri ise ribon ham maddesidir. Ribon malzemeleri, termal transfer barkod yazıcılarına uygun olacak şekilde ve 75-90-100 mm gibi uzunlukta müşterilere sunulmaktadır.

Ribon çeşitleri kendi içerisindeki baskı tekniğine göre fiyatlandırılır. Özellikle wax ribon ürünü diğerlerine oranla daha az maliyet sunmaktadır. Ribon yüzeylerinde bulunan reçinelerin ham maddesi saf ise yüksek bir fiyattan satılmaktadır. Her ribon aynı baskı yüzeyine ve kalitesine sahip olmadığından fiyatlar arasında değişiklik meydana gelebilmektedir. Yüksek maliyetli ribon kullanmanın en büyük avantajı uzun vadede maliyet tasarrufu yapabilmenizi sağlar. Ribon ürünlerini uygun fiyata sitemizden tedarik edebilirsiniz.

Ribon Çeşitleri ve Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Son zamanlarda barkod etiket sisteminin oldukça yaygınlaşması ribon ile yapılan baskı yöntemlerini de artırmıştır. Bu sebeple ribon çeşitleri de kendi içerisinde birkaç bölüme sahiptir. Ribonlar kullanım amaç ve özelliklerine göre listelere ayrılmaktadır. Listeyi sıralarsak:

 • Wax ribon,
 • Wax resin ribon,
 • Resin ribon,
 • Wax resin near edge ribon,
 • Tekstil Resin Ribon,
 • Avery Dennison ribon,
 • Armor AXR600,
 • Armor AXR7+,
 • Ricoh B110A hafif yıkama ribonu,
 • Ricoh D110A ağır yıkama ribonu,
 • Hot Foil ribon,
 • Renkli ribon,
 • Kodlama ribon olarak karşımıza bunlar çıkmaktadır.
Bilgi ve Sipariş İçin
0541 786 54 32
siparis@smartkodlama.com
02222460176