Kuşe Etiket

Parlak bir yüzeye sahip olan kuşe etikete ribonla baskı yapılır. Görsel olarak parlaklığından dolayı parlak bir görünüme sahiptir. Kağıt bazlı olup en çok tercih edilen etiket türüdür. Kuşe etiketler su, nem, güneş ışığı ve dış ortam şartlarına dayanıklıdır. Termal etikete nazaran baskı kalıcığı ve netliği daha iyidir. Pürüzlü bir yüzeye sahip olmadığı için parlak bir yüzeyi vardır. 

Kuşe etikete baskı yapılacak ribonun seçimi iyi yapılmalıdır. Wax ribonla baskı yapılabileceği gibi wax-resin ile yapılan baskı nispeten daha iyi olacaktır. Uygun bir ribon kullanılmadığında yüzeyde silik ve kolay dağılabilen bir baskı alınır. Seri olarak kuşe etiket basımı öncesinde ribonun kuşe etiketle testi yapılmalıdır. 

kuşe etiket

Kuşe Etiketin Özellikleri

Kuşe etiket görselliğinin yanında su, nem ve güneş ışığına belli oranlara kadar dayanımı sağlayabilmektedir. Baskı alınan ribona bağlı olarak baskı alınan etiketin ömrü 1 yılı aşabilmektedir. Wax resinle baskı alındığında bu süre daha da uzayabilmektedir. Kuşe hammadde üreticileri belli teknik şartları karşılayabilecek ortalama bir hammadde üretir. Bundan sonrası ise doğru ürüne, doğru ribonla baskı yapmak kalıyor. Nitekim, zorlu kimyasal şartlara dayanımı olmayan kuşe etiketi böyle bir ortamda kullanmak yetersiz olacaktır. Dolayısıyla etiket ile uygulanacak yüzeyin iyi analiz edilmesi lazım.  

kuşe etiket uygulama

Baskısız, düz ve heyecan uyandırmayan etiketlerin kullanımı geride kaldı. Ürün üzerinde kullanılan etiketlerin görevi sadece tanıtım olmaktan çıktı. Artık ürüne ait ilgi çekiciliği arttırma görevi de var kuşe etiketin. Bu görevi görebilecek etiketlerin başında kuşe etiket gelir. Çoğu marka sahibi için ürünlerini rakiplerinden farklı sunmak önemlidir.

Etiketin işlevi sadece bilgilendirmek değil, etiketin uygulandığı ürünün kullanımı son bulana kadar okunaklı ve dayanıklı olabilmesidir. Ayrıca varsa eğer yasal zorunlulukları da taşıyabilmelidir.  

Kuşe etiket, günlük tüketim malzemelerinin bu ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi seçimdir. Kuşe etiketin görsellik ve uzun süreli baskı kapasitesinin olabilmesi için bir dizi işlemden geçirilmesi gerekir: kaplama ve laminasyon.

Kısaca etiketin kaplanması; sürtünmeyi önleme amaçlıdır. Buna ilave olarak görselliği iyileştirici tarafı da vardır. Bazı kaplama çeşitleri, parlak, mat, parıltılı ve hissebilebilir uygulamalardır. Bunlara ilave olarak yüksek gizlilik gerektiren uygulamalarda veya Braille alfabesinin okunaklı bir şekilde yazılmasında kuşe etiketler (coated label) vazgeçilmezdir.