Barkod Yazıcı Etiketi

Barkod sistemleri, ürünlerin fiyatını ve diğer bilgileri işletmelerdeki diğer kayıtlı sistemler üzerinde kullanmayı hedefler. Barkod yazıcı etiketleri ise ürünlerin üstüne yapıştırılan ve sistemin etiket üstündeki bilgileri kolayca okuyabilmesini sağlayan etiketlerdir.

Market ve işletmelerden satın aldığımız ürünlerin üzerinde bu etiketlerden bulunmaktadır. Ürünü alıp kasaya gittiğimiz zaman barkod okuyucu bu etiketi okur, sistem ürünün fiyatını kolayca tespit eder ve kasa fişi verilir. Etiketin üzerindeki barkod fiyat bilgisine ek olarak ürünün nerede üretildiği, ne zaman üretildiği gibi bilgilere de yer verir. Barkod ve etiket yazıcı sistemleri alışveriş yapmayı oldukça kolay bir hale getirir. Ayrıca, saat gibi işleyen bir sistem sunması nedeni ile şirketlerin kayıp ve zarara uğramasının da önüne geçer. Eğer, siz de ürün satışı gerçekleştiren bir işletmeyseniz barkod okuma sistemine sahip olmanız işletmenizin sağlıklı şekilde işlemesine yardımcı olur.

Barkod Yazıcı Etiketi Ne İşe Yarar?

Barkod sistemi, değişik kalınlığa sahip dik çizgilerden ve boşluklardan oluşan üzerine işlenen veriyi hatasız ve otomatik şekilde başka ortamlara aktarmaya yaran bir sistemdir. Barkodlar sayesinde seri numarası, personel kodu ya da stok kodu gibi bilgilere pratik şekilde ulaşılabilir. Bu tip bilgilerin, manuel olarak klavye ile bilgisayara girilmesi tahmin edeceğiniz üzere oldukça yorucu ve zaman alıcı bir işlem olacaktır. Ayrıca, manuel kullanım işletmeniz açısından sağlıklı bir yöntem de olmayacaktır. Çünkü, bu yöntemlerin zaman ve kaynak israfı olmasının yanında veriler sisteme geçilirken de birçok farklı hataya da yol açabilir.

İşte, tam da bu noktada devreye barkod yazıcı etiketi girmektedir. Bu etiketler sayesinde işletmenizde yapılması gereken tüm işlemler otomatiğe dökülmekte, insan kaynaklı olabilecek hata ve eksikliklerin de önüne geçilmektedir. Ayrıca, barkod etiketleri sayesinde müşteri ürün ile ilgili tüm genel bilgilere de ulaşılabilir. Bu bilgiler ile müşteri ürünün hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilmekte ve tercihini bu doğrultuda yapabilmektedir.

Barkod Etiket Yazıcı

Barkod basmak için kullanılan cihazlara barkod etiket yazıcı denir. Bu yazıcılar hem direkt olarak hem de termal yöntem ile baskı yapabilir. Barkod etiket yazıcılar ile basılmış olan barkodlar daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaktadır. Etiket programları kullanıldığı takdirde istenilen bilgilerin içinde yer aldığı farklı verilere sahip farklı sayılarda barkodlu etiketler kolayca basılır. Barkod yazıcılar, farklı modellere göre bilgisayar sistemine bağlı ya da bağımsız olacak şekilde de kullanılabilir. Etiket programları sayesinde oldukça kolay şekilde tasarım yapılabilir ve dilediğiniz miktarda baskı yapabilirsiniz.

Direkt termal baskı ve termal transfer baskı olmak üzere temelde iki farklı etiket barkod yazıcı türü bulunmaktadır. İki yöntemin de birbirlerine göre farklı artı ve eksileri bulunur. Bu baskı yöntemlerinin özellikleri ise şu şekildedir:

1.      Direkt Termal Baskı

Direkt termal baskı yönteminde kağıt ısıtılarak baskı yapılır. Isıya karşı dayanıklı olan kağıda faks makinelerinde olduğu şekilde ısı verilir. Isı sonucunda kağıt üstüne baskı yapılmış olur. Bu yöntemde, çevresel etmenler de önemli bir role sahip olmaktadır. Baskı işlemi; güneşten, sıcaktan, fazla ışıktan ya da nemden kolayca etkilenebilir. Bu nedenle de kısa süreli baskı işlemleri için ideal bir yöntem olmaktadır. Bu cihazların diğer özellikleri ise şu şekildedir:

  • Bu baskı cihazları termal etiket kullanır. Termal etiketler, vellum etiketlere kıyasla bir miktar farklıdır.
  • Yakarak baskı yaptığı için ribon ile uğraşmazsınız.
  • Daha kısa bir etiket ömrüne sahiptir. Bu sebeple genelde kısa süre içinde tüketilmesi gereken ürünlerin etiketi için kullanımı uygundur.

Bu yazıcıların ile direkt termal yazıcılar arasında fiyat farkı bulunmaktadır.

2. Termal Transfer Baskı

Termal transfer tekniği kullanan barkod etiket yazıcı ile daha uzun süreye sahip baskılar yapılabilir. Termal transfer baskısı yapan cihazlarda, ribon adı verilen şeritler ile baskı yapılır. İşlem sırasında ribonlar ısıtılmakta ve kağıt üstüne de bu şekilde yapıştırılmaktadır. Daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir baskı yöntemidir. Çevresel faktörlere karşı da oldukça dayanıklı bir yöntemdir. Diğer özellikleri ise:

  • Plastik, dokuma ya da vellum gibi farklı etiklere baskı yapılmasına imkan sunar.
  • Ribon kullanımı mevcuttur.
  • Çok uzun bir etiket ömrüne sahiptir.
  • Termal barkod yazıcılar ile arasında farklar vardır.

Teknolojinin gelişmesi ile yeni üretilen termal transfer yazıcılar direkt termal baskıyı da yapabilir. Yani, gelişmiş modele sahip bu tip bir yazıcı olarak her iki türdeki baskıyı da yapabilirsiniz.

Etiket Barkod Yazıcı Nasıl Çalışır?

Kullanılan farklı yazı türlerine göre yapılan baskı şekli de değişmektedir. Direkt termal baskıda mürekkep ya da toner olmaksızın doğrudan kimyasal yöntemler ile etikete ısı uygulanmaktadır. Termal transfer yönteminde ise mürekkep ile baskı yapmaktadır. Termal transfer barkot etiket yazıcı kullanımı için etiket kartuşu kullanılır. Kartuş yerleştirildikten sonra etiketlere otomatik şekilde baskı yapılır. Buna ek olarak akıllı kartuş özelliği bunan makineler ile kalan etiket miktarını ya da kullanılan mevcut kaseti görebilirsiniz. Bu tarz makineler kartuş değişimi için de sizi yönlendirecektir.

Bazı modeller daha ufak ve kompakt tasarıma sahiptir. Bu modellere masaüstü yazıcı denir. Masaüstü etiket barkod yazıcı 4 ve 2 inç ölçülere sahip etiketleri kullanmaktadır. Masaüstü modellerinde kendi bilgisayarınıza veya iş yeri ağına bağlamak amacı ile ethernet ya da USB gibi yöntemleri kullanabilirsiniz. Daha gelişmiş ve uzaktan bağlantı kurma özelliği bulunan modeller sayesinde telefondan dahi barkodlarınızı yazdırabilirsiniz.

Barkot Etiket Yazıcı Kullanımı Faydaları

Barkod yazıcılar kullanılarak basılan barkod ve etiketler muadillerine göre daha uzun ömre sahip ve dayanıklı olmaktadır. Ayrıca daha hızlı bastırma imkanı da bulunur. Etiket programları kullanarak farklı tasarımlar yapabilir. Ayrıca barkod yazıcınızdan kolayca baskıyı alabilirsiniz. Barkod etiket yazıcı kullanımı diğer birçok faydaya da imkan sunar.

Bu avantajların başta geleni ise işletme sahiplerine büyük işlem hızı kazandırmaktadır. Bu yüksek hız sayesinde iş yeriniz günler boyu sürecek işleri saniyelerle ifade edilecek kadar kısa süre içerisinde halledebilir. Barkot etiketleri sayesinde müşterilere ürün bilgilerine ek olarak fiyat bilgisi veya ürünün üretim bilgileri de sunulabilir.

Son olarak şu da vardır ki; barkod etiketleri kesilmiş şekilde yazıcılardan çıkar. Bu sayede etiket bölme gibi vakit alıcı zahmetlerden de kurtulmuş olunur.

Barkod Yazıcı Etiket Programı

Barkod yazıcı etiket programı sayesinde etiketlerinizi oldukça kolay ve hızlı şekilde tasarlayabilir barkod ya da lazer yazıcınız ile istediğiniz miktarda istediğiniz zaman baskı yapabilirsiniz. Etiket programında bulunan sürükle-bırak seçeneği ile farklı verileri barkodun istediğiniz bölüme kolay şekilde yerleştirebilirsiniz.

Mouse yardımı ile sayfa düzeni ve yapısı ayarları etiketlerin özelliklerinin ve büyüklüğünün ayarlanması ya da karakter özelliği gibi birçok işlemi pratik şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Dilediğiniz takdirde barkod yazıcı etiket programı ile yapmış olduğunuz tasarımları tekrar kullanmak için sisteminizde saklayabilirsiniz.

Etiket programı ile muhasebe programlarınızı da entegre edebilirsiniz. Etiket programı, SQL verilerini alarak; tek seferde baskı yapmak için kullanabilir. MS Excel, Word, Access, Oracle ve DBF gibi birçok kaynakla da entegre şekilde çalışır.

Barkod Yazıcı Etiket Ayarları

Birçok farklı barkod yazıcı etiket ayarları ile etiketlerinizi dilediğiniz gibi özgünleştirebilir ve ihtiyaç duyduğunuz şekilde kolayca bastırabilirsiniz. Barkodu sürükle ve bırak seçeneği ile barkod sütununda yer alan barkodu kolayca yerleştirebilirsiniz.

Etiketinizde ihtiyaç duyacağınız farklı simge ve semboller bu ayar ile kolayca seçebilir etiketinizin üzerinde yer almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ürün listesi, barkod numarası ya da fiyatlarınız hangi farklı programda yer alıyorsa olsun sürükle bırak tekniği ile basit şekilde bastırılabilir.

Ardışık sayılar içeren içerisinde özel kodların bulunduğu barkodları otomatik olarak bastırmak istiyorsanız bu işlem de çok kolaydır. Barkod ayarlarına girip ilgili formül yardımı ile barkodunuzu yazıcıya basit şekilde gönderebilirsiniz.

Barkod Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Barkod yazıcı etiketleri ve barkod yazıcılar birçok farklı alanda kendine uygulama imkanı bulur. Perakende satış, sevkiyat ve depolama, otoyol geçişi ve parklar, demirbaş ve kalite kontrolü, fatura ödeme işlemleri, elektronik ticarete ilişkin süreçler, ihracat ve ithalat süreçler ya da sağlık sektörü gibi sayısız alanda kullanılabilir.

Sayılan ve benzeri daha pek çok sektör ve alanda işlerinizi kolaylaştıracak olan barkod sistemi sayesinde siz de işletmenizin daha verimli şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Hangi Barkod Yazıcı Sizin İçin Uygun?

Yapacağınız yazdırma işlemlerinin sıklığına ve ihtiyacınıza göre farklı barkod etiket yazıcı modellerini tercih edebilirsiniz. Eğer, çok sık ve fazla barkod etiket yazdırma işlemi yapıyorsanız masaüstü modeller sizin için daha ideal olacaktır. Hem termal transfer hem de direkt termal baskı yapma özelliği bulunan yazıcı modelleri ise daha kullanışlı olmaktadır. İşletmenizin barkod kullanma hacmi yüksek ise endüstriyel tarzda yazıcılar ise sizin için en uygunu olacaktır.

Sitemizde yer alan farklı etiket barkod yazıcı modelleri bütün ihtiyaçlarınıza giderecek seçeneklere sahip bulunmaktadır. Kompakt tasarıma sahip yazıcı modelleri ile masaüstünüzde sade ve pratik şekilde kullanıma sahip olabilirsiniz. Elde ettiğiniz etiketlerin rengi de zamanla solmayacak ya da yıpranmayacaktır. Ürünlerimiz sayesinde en net görünüme sahip, okunması oldukça kolay baskıları elde edebilirsiniz.

Ayrıca, beğeninize sunduğumuz barkod ve etiket baskı makineleri üretim sürecinden baskı aşamasına kadar hiçbir aşamada çevreye zarar verilmeden üretilmektedir. Çevre dostu ve teknoloji harikası olan etiket barkod yazıcı ile enerji verimliliği elde edebilirsiniz. Böylece iş yerinizin elektrik tüketiminde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Sitemizde bulunan farklı barkod ve etiket yazıcılar ile hatalı baskı, etiketlerin birbirleri ile yapışması ya da kağıt sıkışması gibi sorunlarla da karşı karşıya kalmazsınız.

Barkod Etiket Yazıcı Fiyatları

Firmamız, uzun yıllar boyunca barkod yazıcı etiketi ve barkod yazıcı ürünlerinde elde ettiği deneyim ile müşterilerine hizmet vermektedir. Sektörde yıllar boyunca edinmiş olduğumuz tecrübeler sonucunda en uygun barkod etiket yazıcı fiyatları ile en kaliteli hizmeti bir araya getirerek müşterilerimizin memnuniyeti sağlanmıştır. Tek bir fiyat sistemi yerine çeşitliliğe göre fiyat belirlemesi yapılmaktadır.

Termal transfer baskı ya da direkt termal baskı özelliği gibi farklı seçeneklere göre yazıcı fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Bazı modellerin tasarımı daha kompakt ve masa üstü kullanıma sahipken bazı modeller ise sanayi tipi daha büyük ve daha fazla baskı yapmayı mümkün kılan tasarımlara sahiptir. En uygun etiket barkod yazıcı fiyatları ile en kaliteli ve farklı yazıcı modellerine ulaşmak için yapmanız gereken tek şey online sipariş vermeniz olacaktır.

Sitemizde yer alan farklı modellerden ihtiyacınıza en uygun modeli sipariş vererek kısa süre içerisinde barkod etiket yazıcınıza sahip olabilirsiniz.