Barkod Etiket Ölçüleri

Satışa konulan ürünlerin stok kayıtlarının tutulabilmesi; barkod etiketlerinin olmasına bağlıdır. Farklı barkod etiket ölçüleri ile kayıt altına alınan ürünler işletmelerin mali kayıp yaşamalarının önüne geçer. Ayrıca, otomatik ve hızlı kayıt işlemi sunduğu için ekstra insan gücünden de tasarruf sağlar. Bu, özellikle de perakende sektörü için hayati bir önem taşımaktadır. Ürünlerin fiyatı, stok kaydı ve referans numarası gibi bütün bilgiler ürünlere yerleştirilen bu barkodların içinde yer almaktadır. 

barkod etiket ölçüleri

Ürünlerin fiyatı, stok kaydı ve referans numarası gibi bütün bilgiler ürünlere yerleştirilen bu barkodların içinde yer almaktadır. Bilgisayarlar ile uyumlu şekilde çalışan barkod etiket yazıcı sistemi maliyet ve iş yükü bakımından satıcılar için kolaylık da sağlar. Satışı yapılan tüm ürünler için manuel bilgi girmek insan kaynaklı hatalı bilgi ve veri girişine sebep olabilir. Bu sebeple barkod etiketi yazıcı, satıcılar için olmazsa olmaz bir teknoloji olarak kendine yer bulur.

Barkod Etiket Çeşitleri

Barkod etiketi basabilmek için ihtiyaç duyacağınız ilk ürün barkod etiketleridir. Bir baskı cihazıyla birlikte kullanılan etiketler farklı ölçülere sahip birçok çeşide sahiptir. Barkod etiket türleri, malzeme ve boyut bakımından farklılık sergiler. Örnek vermek gerekir ise termal etiket ölçüleri ile kıyafet etiket ölçüleri aynı olmamaktadır. Kullandığınız barkod yazıcı ile uyumlu bir etiket alarak satışını yapacağınız ürünlerin baskısını hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Barkod etiketler, kullanılacakları alana göre de farklı malzemeler ile üretilmektedir. Etiketlerin üretiminde çoğunlukla kağıt ve plastik malzeme tercih edilir. Etiketi yapıştıracağınız ürün yüzeyi hakkında bilgi sahibi olarak doğru etiketi seçebilirsiniz. Kağıt etiketler, genelde termal baskı kullanılan durumlarda tercih edilir. Yiyecek ve içecek ürünlerinde kullanım için uygundur. Ayrıca, derin dondurucularda saklanan ürünler üstünde de oldukça fazla tercih edilmektedir.

Renkli etiketler ise dikkat çekici özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Doğru rulo etiket ölçüleri ve doğru renk ile etiket basılan ürünler müşterilerin dikkatini daha kolay çekecektir. Barkod etiketler, baskı yolu ile 2 katlı yüzeye sahip olacak şekilde basılır. Ürünlerin dış yüzeylerinde kullanılmaları sebebi ile yapışkan etiketler tercih edilir. Ayrıca, baskıdan sonra kolayca cihazdan çıkartılabilmekte ve hızlı şekilde ürüne yapıştırılabilmektedir.

Görüldüğü gibi birçok farklı alanda kullanılmak için farklı özelliklere sahip etiketler bulunmaktadır. Kağıt- plastik barkod, kuşe etiket, termal etiket, vellum etiket bunlardan bazılarıdır. En sık tercih edilen barkod etiket ölçüleri ise genel olarak 20×40, 100×100, 10×10, 30×50 ve 30×60 gibi 5’in katlarıdır.

barkod etiketler

Kağıt ve Plastik Barkod Etiketler

Etiketler temel olarak kağıt ve plastik malzemeler ile üretilir. Plastik barkod etiketler, kağıt muadillerine kıyasla daha dayanıklı yapıya sahiptir. Kuşe barkod etiketi gibi plastik bazlı barkodlar, gıda sektörü başta olmak üzere hızlı tüketim mallarında tercih edilir. Bunun sebebi ise kağıt etiketlerin kolayca yırtılması ve çevresel faktörlere karşı dayanıksız yapıya sahip olmalarıdır. Plastik etiketler; ıslanma, hava şartları ve yırtılma gibi durumlara karşı dayanıklı ve daha esnek yapıdadır.

Plastik etiketler, metal barkod etiketleri ile de benzerlik sergiler. Metal barkod etiketler, genelde elektronik ürünlerin üstünde kullanılan; parlak ve şık görünüme sahip etiketlerdir. Barkod etiketler, birçok farklı ölçü ve renge sahip olabilir. Günümüzde en çok kullanılan ve en popüler etiket türü ise beyaz barkod etiketlerdir. Bunun sebebi ise barkod okuyucular tarafından rahat algılanması ve seri şekilde ürün okuyabilmesidir. Plastik barkod etiketler arasında popüler kullanıma sahip olan bir diğer ürün ise barkod alarm etiketlerdir. Bu etiketler en fazla alışveriş merkezlerinde kullanılır. Manyetik yapıda olması sebebi ile kasada işlevsiz hale getirilmediği takdirde mağaza dışına çıkarılmaya çalışılır ise güvenlik cihazları tarafından algılanır. Tüm bu özellikler sebebi ile barkod etiketlerin fiyatları geniş bir yelpazeye sahiptir.

Termal Etiket

Termal barkod etiket kağıtların üstüne, ribon kullanılmaksızın direkt ısı yöntemiyle basılmaktadır. Alkol, ışık, hava ve nem gibi faktörlere karşı duyarlı olması sebebi ile raf ömrü kısadır. Ayrıca, sıcağa da dayanıklı olmaması nedeni ile üzerindeki bilgi ve veriler zamanla silinmektedir. Genel olarak, düşük maliyete sahip olması sebebi ile terazi etiketi, market ve manav etiketi, şarküteri etiketi ve kasap etiketi olarak tercih edilmektedir. Kullanımı son derece basit ve ekonomik bir etikettir.

Kuşe Etiket

En fazla kullanılan bir diğer etiket türü ise kuşe barkod etiketleridir. Firmamız, dilediğiniz her boyutta, baskılı ya da baskısız kuşe barkod etiketi üretmektedir. Vellum etiketlere kıyasla daha parlak ve göz alıcı bir görünüme sahip olan kuşe etiket ürün etiketi kullanımında tercih edilmektedir.

Kuşe etiketler, üst yüzeyleri pürüzsüz ve parlak; ribon baskı için uyumlu etiketlerdir. Bu etiketlerde çukur bulunmaz. Termal transfer yöntemi ile baskılanabilir. Baskı için resin ya da wax ribonlar kullanılır. Ribonla baskılandığı takdirde uzun süreli kullanım için uygun olmaktadır.

Yazıcılardan daha kaliteli şekilde baskı alınması için pürüzsüz yüzeye sahiptir. Mat ya da yarı mat çeşitlere sahiptir. Kağıt bazlı olması sebebi ile nem, ısı ve sürtünmelere karşı orta derecede dayanıklıdır. İstediğiniz her adet ve ebatta üretimi yapılır.

Vellum Etiket

Vellum etiketler, üst tarafında çukurluk bulunan, pütürlü yapıya sahip etiketlerdir. Kuşe barkod etiketi ile kıyaslandığında daha mat bir görünüme sahiptir. Ribon baskı tekniği ile kolayca yazdırılır. Termal barkod etiketlere kıyasla daha ekonomik ve kaliteli baskı yapılabilir. Ayrıca, mürekkebi çok rahat şekilde emmesi sebebi ile kalem kullanılabilir.

Silvermat Etiket

Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan silvermat etiketler, en fazla barkod ve kitap etiketlerinde kullanılır. Sırt etiketi olarak da kullanılmaktadır. Sıcak ve soğuğa karşı dayanıklı olması nedeni ile demirbaş takibi içinde kullanılmaktadır. Ribon yöntemi ile baskı yapılır. Bu etiketler, silver mat malzemeler ile üretilir. Pürüzsüz ve mat bir üst yüzeye sahiptir. Termal barkod etiket gibi güneş ışığına karşı dayanıksızdır. Bu sebeple nemsiz ortamlarda ve oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekir.

Tüm yüzeylere oldukça kuvvetli şekilde yapışmaktadır. Yapıştırıldığı nesneler üstünde yıllar boyunca yapışkanlığını ve rengini korur. Yapışkanlığında akma gibi istenmeyen durumlar meydana gelmez. Simetrik kesim aralıklarına sahiptir. Silvermat etiketler, firmamız tarafından uluslararası standartlara uygun şekilde üretilmektedir. Kolayca yırtılmaz ve yıpranmaz.

Tanex Etiket

Beyaz etiket olarak da bilinen tanex etiketler; ev ve işyerlerinde, okullarda ya da hastane gibi kamu kurumları gibi birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Çoğu yüzey ile uyumludur. Kullanıldığı alanda kalıcı grafik ve yazı alanı oluşturmaktadır. Farklı tanex etiket ölçüleri ile her yüzeyde kullanılabilir. Çok yönlü olması sebebi ile oldukça popülerdir. Fiyatı da çok ekonomiktir.

Genelde boş ve beyaz şekilde üretilen tanex etiketlere, püskürtmeli ya da lazerli yazıcılar ile istenilen tüm grafik ve yazılar basılabilmektedir. Tamamen kullanıcı isteği ve talebine göre uyumlu olarak kullanılabilir.

Asetatlı kalemler ile üzerine kalıcı yazılar yazılabilir. Etiketin üstüne bulaşmaz, silinmez ya da dağılmaz. Kullanım amaçlarına göre farklı tanex etiket ölçüleri bulunmaktadır. En fazla tercih edilen ölçüler ise 210×99 mm, 99,1×139 mm, 99.06×57 mm ve 199.6×289.1 mm ölçülerdir.

Rulo Etiket

Rulo etiketler, özel kesime sahip olan ve barkod yazıcılar için üretilen etiketlerdir. Firmamız, sizlere onlarca farklı etiket çeşidi sunmaktadır. Bu etiketleri istediğiniz ölçü ve adette, rulo halinde kolayca temin edebilirsiniz. Rulo etiketler; eko termal, kuşe, lamine termal gibi kağıt bazlı ya da silvermat, opak ve mat pp gibi plastik bazlı da olabilir. Farklı rulo etiket ölçüleri ile istediğiniz türde etiketi kolayca sipariş verebilirsiniz.

Rulo etiketler sayesinde zamandan tasarruf edebilir, aynı zamanda toplu olarak aldığınız için maliyeti de düşürebilirsiniz. Rulo etiketlerde ölçü standartları bulunmamaktadır. Ancak, genel olarak 5 mm ve katları şeklinde ölçüler ile tercih edilir.

Barkod Etiket Yazıcı

Barkod etiket basmada ihtiyaç duyacağınız diğer ürün ise barkod etiket yazıcı makinelerdir. Bu makineler isimlerinden de anlaşıldığı üzere; barkodların basma işini gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Depolamada, bilet kesimi yapılan yerlerde, satış yapılan işletmelerde ve lojistik firmalarında; kategori yapmak için kullanılmaktadır. Barkod etiket yazıcılar, rulo barkod etiketler ve barkod baskı programları ile kullanılır. Belirli bilgi ve verilerin, etiketlerin üstüne yazdırılması için kullanılır.

Barkod etiket yazıcı kullanmanız halinde belirlediğiniz etiket formlarını hızlı şekilde ürünlerin üstüne basabilir ve kullanım için hazır hale getirebilirsiniz. Barkod yazıcılar, bu açıdan kullanıcıları için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bilgisayar sistemlerine bağlanarak oldukça seri şekilde baskı yapılabilir. Bu cihazlar yardımı ile tasarımını yaptığınız etiket dizaynlarını barkod etiketlerinin üstüne doğrudan aktarma şansınız bulunur.